97/05/01 دوشنبه 20:12

باکس ورورد


ثبت نام
کلمه عبور جدید
مقالات ساخت و تولید

> بررسی نقش ساده سازی در طراحی مهندسی

> توصیه هایی جهت استانداردسازی طراحی مهندسی

> اهداف و مزایای استاندارد سازی فرآیند طراحی و تولید محصولات صنعتی

> بررسی نقش استاندارد سازی در طراحی محصولات صنعتی

> روش محاسبه سرعت اسپیندل و تغذیه در فرزکاری

> بررسی نکات مهم در طراحی قطعات مکانیکی برای تراشکاری

> معرفی کتاب آموزش نرم افزار تحلیل المان محدود Ansys Workbench

> نکات مهم در طراحی قطعات برای سوراخکاری

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC - قسمت سوم

> بررسی عیوب سطحی قطعه کار و مشکلات فرزکاری

> دانلود رایگان کتاب ماشینکاری فلزات اثر Thomas Childs

> کاربردهای تیغه فرز انگشتی تک پر (Single Flute) در فرزکاری

> پارامترهای مهم ماشینکاری و براده برداری در دستگاه فرز CNC

> الزامات اولیه در انتخاب متریال و فرآیند تولید در طراحی مهندسی

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت اول

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت دوم

> معرفی نقاط مرجع در ماشینهای فرز CNC

> طراحی برای تولید و مونتاژ (Design for Manufacturing & Assembly) چیست؟

> آموزش زبان برنامه نویسی G Code و M Code دستگاه فرز CNC

> اصول طراحی قطعات مکانیکی برای ماشینکاری

جستجوی پیشرفته آگهی ها
کلمات کلیدی:
روش جستجو:
به صورت عادی
مقادیر شامل تمام کلمات باشد (AND)
مقادیر شامل یک از کلمات باشد(OR)

موقعیت جغرافیایی:


دانلود رایگان

آرشیو مطالب

پرینت
بازدید: ٣۵۴٣
93/07/17 پنجشنبه 10:43

اصول برش پلاسما

تعريف پلاسما

معمولاً سه حالت ماده، يعني جامد، مايع و گاز را همه می شناسند، ولي حالت چهارمی از ماده نیز وجود دارد که پلاسما ناميده مي‌شود. براي ماده شناخته شده ای مثل آب، سه حالت يخ، آب و گاز (بخار) وجود دارد که اگر به آن انرژی گرمايی اعمال شود، يخ از حالت جامد به مايع تبديل شده و اگر انرژي گرمايي بيشتري اعمال شود، تبديل به حالت گاز مي‏ شود. زماني که انرژي گرمايي قابل توجهی به گاز وارد شود، گاز به پلاسما تبديل مي‌شود که چهارمين حالت ماده است.

 

برش پلاسما

برش پلاسما در سال ۱۹۶۰ از جوش پلاسما منتج گردید و در سال ۱۹۸۰ بعنوان یک راه حل بسیار سازنده برای برش ورق و صفحات فلزی معرفی گردید. مزایای برش پلاسما نسبت به برش فلز با فلز عبارتند از:

1- تراشه فلزی ایجاد نمی‌گردد.

2- دقیق برش می دهد.

3- لبه برش آن نسبت به برش هوا گاز صافتر می باشد.

برش دهنده های پلاسما خیلی سریع گسترش یافتند اما آنها تا حدودی کند و گران قیمت بودند بنابر این بیشتر به کاربردهایی که نیاز به تکرار الگوی برش (در تولید انبوه) بود اختصاص یافتند. همچون سایر ماشین های ابزار از سال ۱۹۸۰ تکنولوژی CNC برای ماشین های برش پلاسما استفاده گردید و از این طریق انعطاف پذیری بیشتری در برابر اشکال مختلف مورد تقاضا از طریق برنامه نویسی CNC از خود نشان داد ولی باز هم با وجود کنترلرهای CNC برش پلاسما محدود به برش طرح ها و الگوها در صفحات و ورق های تخت بوده و فقط دارای دو محور(X,Y)  هستند.

 

نحوه کار برش دهنده پلاسما

 

دستگاه برش پلاسما ابزاریست که فلزات را با کمک قوس الکتریکی برش می دهد. دستگاه یک قطب مثبت و یک قطب منفی دارد (مثل رکتیفایر) که یکی به نوک الکترود تورچ و دیگری به قطعه کار متصل میگردد. دستگاه, ولتاژ بسیار بالایی را بین این دو قطب ایجاد می کند و از آنجاییکه همیشه الکترونها از نقطه با پتانسیل بالاتر به نقطه با پتانسیل پایینتر شارش می کنند ,اختلاف پتانسیل بالا ,هوای بین دو قطب را یونیزه کرده و اینگونه هوا تبدیل به رسانا میگردد (منظور از پلاسما به همین حالت یونیزه شدن هوا و رفتن به حالت چهارم است)

یونیزه شدن هوا باعث ایجاد قوس الکتریکی شدید بین کاتد و آند شده و رسیدن این قوس به سطح فلز باعث ذوب سریع سطح آن میگردد. در این لحظه گازی از وسط تورچ با فشار خارج میگردد که مواد مذاب را داخل قطعه کار پیش می برد و باعث برش فلز می گردد. از گازهای مختلفی به این منظور می توان استفاده نمود از جمله نیترژن ,آرگون و اکسیژن. از پلاسما برای برش فلزات گوناگونی مانند فولاد نرم، فولاد آلیاژی, آلومینیوم ،مس و سایر فلزات و آلیاژهای فلزی استفاده نمود.

 

خود پلاسما هم قادر به هدایت الکتریسیته بوده و تا زمانی که منبع جریان به الکترود وصل و قوس الکتریکی برقرار است، عمل برش و ذوب کردن فلز ادامه دارد. در عمل برش، با توجه به طبیعت غیر قابل پیش بینی پلاسما, امکان اکسید شدن نازل و پایین آمدن بازده دستگاه نیز وجود دارد. علاوه بر این در محل اتصال , مقداری گاز محافظ (shielding gas) نیز تزریق می شود که موضع را احاطه کرده است .

کيفيت برش پلاسما

کيفيت لبه‌ هاي برش پلاسما، مشابه فرآيند برشکاری توسط اکسيژن است. با توجه به اينکه عمليات برشکاری در فرايند برش پلاسما توسط ذوب صورت مي‌گيرد، يکي از مشخصه‌هاي ويژه آن، توزيع گرماي نامتعادل بر سطوح برش است. به همین دلیل مقدار بيشتري از ذوب به سمت فوقاني سطح فلز رفته و باعث می شود لبه‌هاي بالايی گرد شده و سطوح برش شيب دار شوند. از ديگر خصوصيات اين نوع برش، ايجاد تفاله زيرسطح تحتانی فلز است که دليل آن شارش مذاب مي‌باشد.

 

انواع جت پلاسما

گرچه در هر دو حالت، يک جريان پلاسمای داغ از نازل خارج شده اما حالت انتقال‌ يافته هميشه براي فرايند برشکاري به کار مي‌رود، زيرا زماني که قوس در تماس الکتريکي با قطعه کار قرار مي‌گيرد، گرماي ایجاد شده به طور موثرتري به کار برده مي‌شود.

خصوصيات جت پلاسما مي‌تواند به شدت توسط تغيير نوع گاز، نرخ شارش گاز، شدت جريان قوس و اندازه قطر نازل تغيير يابد. مثلاً، اگر از نرخ پايين شارش گاز استفاده شود، جت پلاسما منبع گرمای متمرکز بسيار بالايی خواهد داشت که برای جوشکاری ايده‌آل است. اگر نرخ شارش گاز به حد کافی بالا باشد، جت پلاسما از قطعه کار عبور کرده و آن را خواهد بريد. در اين حالت، سرعت جت پلاسما براي دور کردن مواد مذاب ايجاد شده به اندازه کافي بالا خواهد بود.

در فرآيند برشکاری، حرارت قوس پلاسما عملا بيشتر از آنچه ارائه شده ، می باشد زيرا شارش بالای گاز، لايه مرزی نسبتاً خنکی از گاز يونيزه، داخل سوراخ نازل را فرم می دهد و باعث انقباض بيشتر قوس پلاسما می شود. ضخامت اين لايه مرزی می تواند توسط حرکت چرخشی گاز برش، افزايش بيشتری يابد. عمل چرخش، سرما را بيرون رانده و گاز يونيزه را به صورت شعاعی بيرون می راند و لايه مرزی ضخيم‌تری ايجاد می کند. در اکثر مشعل‌ های برشکاری پلاسما، از مکانيزم حرکت چرخشی گاز استفاده می شود تا حداکثر انقباض قوس ايجاد گردد.

مقایسه روشهای برش هواگاز و برش پلاسما

هر دو روش برش هواگاز و پلاسما جهت برش فلزات بکار می روند اما نسبت به هم مزایا و معایبی نیز دارند. مزایا و معایبی که هر یک را برای کاربردهای مناسب تر می سازد. برش هوا گاز روشی بی نظیر جهت کار بر روی آهن می باشد. با این روش می توان شمش فولادی با ضخامت 2.5 متر را برش زد .کیفیت سطح برش هوا ,عمود و تقریبا صاف میباشد. برای سیستم هواگاز به سرمایه اولیه زیادی نیاز نمیباشد،در واقع (شلینگها، مشعل ،شیربرقی و لوله ها) اجزا تشکیل دهنده آن می باشند. تعمیر و نگهداری این قطعات برای هرکس با اندک اطلاعات فنی کار ساده ای است. یادگیری و تنطیم ان نیز برای کارگر غیر ماهر اسان تر می باشد.

 

معایب برش پلاسما

برش پلاسما گازهایی ایجاد میکند که به شدت برای سلامتی انسان و محیط زیست خطرناک می باشد. همچنین در هنگام برشکاری به روش پلاسما, امواج صوتی مضری ایجاد میگردد که برای گوش انسان قابل تشخیص نمی باشند. برش پلاسما معمولا دارای تعمیرات پیچیده ای بوده و هزینه های آن معمولا بالاست. برای برش ضخامتهای بالا معمولا به پلاسماهایی بسیار گرانقیمت نیاز است که این هزینه اولیه دستگاه را بالا می برد. علاوه بر این هزینه تعویض نازل و الکترود نیز جزء هزینه های جاری دستگاه می باشند.

 

رعایت موارد ایمنی در برش پلاسما

در برش پلاسما امکان برق گرفتگی، اشتعال از طریق جرقه ها و آتش گرفتن مواد اشتعال پذیر و همچنین آسیب چشم ها در اثر شعله قوس پلاسما وجود دارد. بنابراین در هنگام کار با دستگاه باید از پوشش محافظ مناسب استفاده نمود.

 

فایلهای ویدیویی مرتبط:

برش پلاسما

 

سایتهای مرتبط :

ECTA – European Cutting Tools Association

(United States Cutting Tool Institute (USCTI

 

مطالب مرتبط :

برش وایرکات

:. انواع یاتاقان و بیرینگ و مزایا و معایب انواع یاتاقان , بیرینگ و رولبیرینگ :. انواع یاتاقان و بیرینگ و مزایا و معایب انواع یاتاقان , بیرینگ و رولبیرینگ
انواع یاتاقان (بیرینگ) شامل بلبیرینگ ,رولربیرینگ, یاتاقان لغزشی, غلتشی, شعاعی و محوری و مزایا و معایب انواع یاتاقان و بیرینگ و کاربردها ...
بازدید: ٢۵٧١٧
:. طرز کار با دستگاه (ماشین) تراش :. طرز کار با دستگاه (ماشین) تراش
طرزکار با دستگاه تراش و روشهای تراشکاری شامل روتراشی, پله تراشی, کف تراشی و ... که در ماشین تراش قابل انجام است. ...
بازدید: ۵٢٩٧
:. شکل دهی فلزات در حالت جامد :. شکل دهی فلزات در حالت جامد
بررسی انواع روش های شکل دهی فلزات و مزایا و معایب شکل دهی فلزات در حالت جامد ...
بازدید: ٢١١۴

طراحی سایت و سئو توسط ضابط