97/05/01 دوشنبه 20:12

باکس ورورد


ثبت نام
کلمه عبور جدید
مقالات ساخت و تولید

> بررسی نقش ساده سازی در طراحی مهندسی

> توصیه هایی جهت استانداردسازی طراحی مهندسی

> اهداف و مزایای استاندارد سازی فرآیند طراحی و تولید محصولات صنعتی

> بررسی نقش استاندارد سازی در طراحی محصولات صنعتی

> روش محاسبه سرعت اسپیندل و تغذیه در فرزکاری

> بررسی نکات مهم در طراحی قطعات مکانیکی برای تراشکاری

> معرفی کتاب آموزش نرم افزار تحلیل المان محدود Ansys Workbench

> نکات مهم در طراحی قطعات برای سوراخکاری

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC - قسمت سوم

> بررسی عیوب سطحی قطعه کار و مشکلات فرزکاری

> دانلود رایگان کتاب ماشینکاری فلزات اثر Thomas Childs

> کاربردهای تیغه فرز انگشتی تک پر (Single Flute) در فرزکاری

> پارامترهای مهم ماشینکاری و براده برداری در دستگاه فرز CNC

> الزامات اولیه در انتخاب متریال و فرآیند تولید در طراحی مهندسی

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت اول

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت دوم

> معرفی نقاط مرجع در ماشینهای فرز CNC

> طراحی برای تولید و مونتاژ (Design for Manufacturing & Assembly) چیست؟

> آموزش زبان برنامه نویسی G Code و M Code دستگاه فرز CNC

> اصول طراحی قطعات مکانیکی برای ماشینکاری

جستجوی پیشرفته آگهی ها
کلمات کلیدی:
روش جستجو:
به صورت عادی
مقادیر شامل تمام کلمات باشد (AND)
مقادیر شامل یک از کلمات باشد(OR)

موقعیت جغرافیایی:


دانلود رایگان

آرشیو مطالب

پرینت
بازدید: ٣۴۵١
93/08/30 جمعه 00:00

:. شکل دهی فلزات به روش آهنگری (Forging)

آهنگری روش شکل دهی فلزات با فشار یا ضربه چکش است که باعث افزایش استحکام و چقرمگی فلز می شود. از روش آهنگری (فورج) برای تولید قطعات صنعتی استفاده می شود که باید تحمل تنش زیادی را داشته باشند نظیر چرخدنده ها, محور چرخها. آهنگری با دست شاید اولین روش شکل دادن فولاد بوده که پیشینه زیادی دارد.

آهنگری روش شکل دهی فلزات در حالت گرم و در برخی موارد در حالت سرد است. پس از گرم کردن آهن در کوره  ,نوبت به چکش کاری می رسد , سطح چکش شبیه سطح خارجی قطعه کار است که در این حالت مفتول فلزی تا دمای سفید شدن گرم شده ,بین قسمتهای بالایی و پایینی فشرده می شود و طی چند مرحله به شکل قطعه نهایی (مثلا میل لنگ) در می آید. در فرآیند آهنگری (فورج) ممکن است قطعه کشیده شود تا سطح مقطع آن کم و طولش افزایش یابد یا اینکه ارتفاع آن کم و سطح مقطعش زیاد شود و یا در یک قالب بسته فشرده شود تا فلز در تمام جهات جریان یابد, محفظه قالب را پر کند و در نهایت به شکل قالب درآید.

در روش آهنگری سرد (فورج کاری سرد)، عملیات تولیدی به صورت سرد انجام می گیرد که شامل خم کاری، کشش، کله زنی، نقش زنی و اکستروژن، پیچ زنی می شود که در این روش به نیروی بالاتری نسبت به آهنگری گرم (فورج گرم) احتیاج است. دقت ابعاد قطعات تولید شده با روش آهنگری سرد(فورج سرد)، بیشتر می باشد.

 

روشهای آهنگری (فورج) :

 

 1- آهنگری قالب باز (Open-Die Forging)

این نوع آهنگری (فورج) همان روش صنعتگران قدیمی است با این تفاوت که در اینجا برای انجام این عمل از تجهیزات مکانیکی استفاده می شود. در این روش آهنگری در اثر ضربه چکش های مکانیکی , سطح شمشال بر اثر کم کردن ارتفاع آن , افزایش می یابد.

این روش براي قطعات بزرگ با اشکال نسبتاً ساده اي که بين قالب هاي ساده در پرس هيدروليک بزرگ يا پتک قدرتي شکل داده مي شوند، به کار مي رود. مثال هايي از قطعاتي که در آهنگري قالب باز ساخته مي شوند عبارت است از:

  • محورهاي پروانه (ship propeller shafts)
  • حلقه ها (rings)
  • لوله هاي توپ (gun tubes)
  • ديگ هاي بخار (pressure vessels)

 

در این روش چون هميشه قطعه از ابزار بزرگتر است، در هر لحظه تغيير شکل در بخش کوچکي از قطعه انجام مي شود. شيوه اصلي تغيير شکل در اینجا فشار است که با پخش زياد در جهات جانبي همراه است. احتمالاً ساده ترين عمليات آهنگري قالب باز ضخيم کاري شمشالي (cogging) بين ابزار مسطح براي کاهش سطح مقطع است که معمولاً شکل نهايي مقطع را تغيير نمي دهد. به علت بشکه اي شدن ميله، اندازه گيري کرنش عرضي دشوار است، ولي افزايش طول به دقت قابل اندازه گيري مي باشد.

 

2- آهنگری قالب بسته (Closed-Die Forging)

در این روش شکل قالبی که از قبل به منظور معینی ساخته شده است, سیلان فلز را که تحت عملیات قرار می گیرد , محدود می کند و قطعه طی یک یا چند مرحله تولید می شود. در این روش قطعه کار بين دو نيمه قالب که اثر شکل نهايي قطعه بر آن ها نقش بسته، تغيير شکل پيدا مي کند. در اين روش قطعه تحت فشار زياد در يک حفره بسته تغيير شکل مي دهد و بنابراين قطعات آهنگري شده دقيقي با حدود مجاز ابعادي ظريف قابل توليد هستند.

در فرآيند آهنگري قالب بسته، پليسه نقش مهمي در کنترل پر کردن قالب و ايجاد بارهاي آهنگری دارد. معمولاً تغيير شکل در آهنگری (فورج) قالب بسته خيلي پيچيده است و طراحي مراحل مياني براي ايجاد قطعه دقيق نهايي به تجربه و مهارت زيادي نياز دارد. موفقيت کلي عمليات آهنگري به درک مفهوم تنش ماده، شرايط اصطکاکي و جريان ماده براي ارائه بهترين شکل هندسي قالب بستگی دارد. مشکل ويژه در اين روش پیشگیری از سرد شدن سريع قطعه توسط قالب هاي سردتر از قطعه می باشد.

 

3- آهنگری افقی

در این دستگاه ها سر میله یا لوله ای را که می خواهند به شکلهای معین در آورند , گرم و در قالب های پرس می کوبند و به عبارتی قطر یک لوله به طور موضعی با اعمال ضربات چکش یا فشردن پرس در جهت محور میله افزایش می یابد.

 

4- آهنگری نوردی (آهنگری غلطکی)

فرآیندی است که در آن , ضمن کاهش ضخامت انواع میله های گرد یا مستطیلی , طول آنها افزایش می یابد. این روش به منظور تهیه قطعاتی مانند محور چرخ اتومبیل, میله های با مقطع متغییر بکار می رود. دستگاه دو غلطک نیم استوانه دارد که بر روی آن شیارهایی با مقاطع مورد نظر ایجاد شده است.

 

5- آهنگری پر انرژی (آهنگری سریع)

در این روش آهنگری, شکلدهی فلز با نیروی بسیار زیاد در مدت زمان کوتاهی در قالبهای بسته در حالتهای گرم و سرد انجام می شود. قطعه کار مورد استفاده باید دارای قابلیت شکل دهی زیاد باشد تا در هنگام عملیات آهنگری در آن شکست بوجود نیاید. با استفاده از این روش می توان قطعات را در یک مرحله تولید نمود. همچنین با این روش می توان قطعاتی را تولید کرد که تولیدشان با روشهای دیگر آهنگری , مشکلاتی دارد. از طرفی تولید قطعه با دقت ابعادی زیاد کمترین مقدار ماشینکاری همراه است. لازم به ذکر است که این روش بیشتر برای تولید قطعات متقارن بکار می رود. از دیگر محدودیت های این روش , این است که برای تولید قطعات فولادی از قبیل فولا ضد زنگ و فلزات مقاوم در برابر حرارت تا وزن 25 پوند مناسب است.

 

6- آهنگری (نورد) حلقوی

با استفاده از این روش می توان قطعات حلقوی را تولید نمود. تولید قطعات حلقوی با کاهش سطح مقطع و افزایش محیط قطعه همراه است. روش کار در اینجا همانند روش نورد است با این تفاوت که در این فرآیند قطعه کار, حلقوی و پیوسته است در حالیکه در نورد , قطعه کار طولی و مستقیم است.

 

7- آهنگری قرار

در این فرآیند با استفاده از یک حدیده و وارد کردن ضربات مکرر, می توان قطر لوله یا میله را کم کرد. به عنوان مثال به منظور تنگ کردن و شکل دادن دهانه مخزن گاز از این روش استفاده می شود.

 

طراحی قطعه در آهنگری (فورج)

طراحی قطعه اي براي توليد به روش آهنگري قالب بسته پيش بيني هاي زير را ايجاب مي کند:

1. حجم و وزن قطعه

2. تعداد مراحل و نظم انجام عمليات پيش شکل دادن

3. ابعاد پليسه در قالب هاي پيش شکل و نهايي

4. شرايط بار و انرژي لازم براي هر يک از عمليات آهنگري

طراحي پيش شکل (perform) مشکل ترين و بحراني ترين مراحل در طراحي آهنگري است. طراحي صحيح پيش شکل ، جريان بي عيب و پر شدن کامل قالب و حداقل ضايعات را تضمين مي کند. موفقيت در اين زمينه به شناخت کلي جريان فلز حين آهنگری (فورج) بستگي دارد. با اينکه جريان فلز فقط شامل دو نوع جريان اصلي اکستروژن ( جريان موازي با جهت حرکت قالب ) است؛ در بيشتر عمليات آهنگری هر دو جريان به طور همزمان رخ مي دهند. تعيين سطوح خنثي گام مهمي در شناخت جريان فلز است. فلز از سطح خنثي در جهتي عمود بر حرکت قالب جريان مي کند.

 در طراحي يک پيش شکل متداول است که مقاطع کليدي در قطعه آهنگري در نظر گرفته شده و پيش شکل بر مبناي جريان فلز طراحي شود. بعضي ملاحظات کلي در این روش عبارتند از:

1.  سطح هر مقطع در امتداد طول بايد مساوي مساحت مقطع نهايي به اضافه پليسه باشد.

2. کليه شعاع هاي مقعر روي پيش شکل بايد از شعاع هاي واقع بر قطعه آهنگري شده نهايي بزرگتر باشند.

3. سطح مقطع پيش شکل بايد بلند تر و باريک تر از سطح مقطع نهايي باشد تا جريان بر آمده کردن (upsetting) را قطعي تر کند و جريان اکستروژن را به حداقل برساند.

جريان در مرحله نهايي و به طور آرماني بايد از جانب به طرف حفره قالب و بدون برش اضافي در مرز قطعه با قالب باشد. اين نوع جريان، اصطکاک، با آهنگري و سايش قالب را به حداقل مي رساند.

 

در شکلهای زیر می توانید نمونه هایی از فرآیندهای آهنگری را مشاهده کنید :
 

 

forging

 

 

Redesign_of_connecting_rod_hot_forging_process

 

drop-forging-process

 

forging

 

 

 

منبع

آشنایی با فرآیندهای ساخت و تولید , مهندس حجت اله عالی

 

سایتهای مفید :

http://en.wikipedia.org/wiki/Forging

https://www.forging.org/forging-facts

http://thelibraryofmanufacturing.com/forging.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Forge

http://forgingmagazine.com

 

فایلهای ویدیویی مرتبط :

آهنگری

آهنگری رینگ و کره

 

صفحات مرتبط:

شکل دهی فلزات به روش خمکاری (Bending)

شکل دهی چرخشی - اسپینینگ (Spinning)

شکل دهی فلزات در حالت جامد

اصول فرزکاری اصول فرزکاری
قطعات مختلفی که جنس شان از فولاد، چدن، فلزات غیرآهنی ...
بازدید: ١١٧٣
آشنایی با تست غیر مخرب (NDT) به روش اولتراسونیک آشنایی با تست غیر مخرب (NDT) به روش اولتراسونیک
دستگاه تست غیرمخرب Ultrasonic دستگاهی است كه امواجی با فركانس خیلی بالا ...
بازدید: ١١٧۴
:. انباره یا آکومولاتور در هیدرولیک (Hydraulic Accumulators) :. انباره یا آکومولاتور در هیدرولیک (Hydraulic Accumulators)
مطالعه درباره ساختار انباره (آکومولاتور) هیدرولیکی ,انواع آکومولاتور هیدرولیک و ویژگیهای مختلف آکومولاتور های (انباره های) هیدرولیکی در ماشین های هیدرولیک ...
بازدید: ٢۴٩٣

security_codeطراحی سایت و سئو توسط ضابط