97/05/01 دوشنبه 20:19

باکس ورورد


ثبت نام
کلمه عبور جدید
مقالات ساخت و تولید

> بررسی نقش ساده سازی در طراحی مهندسی

> توصیه هایی جهت استانداردسازی طراحی مهندسی

> اهداف و مزایای استاندارد سازی فرآیند طراحی و تولید محصولات صنعتی

> بررسی نقش استاندارد سازی در طراحی محصولات صنعتی

> روش محاسبه سرعت اسپیندل و تغذیه در فرزکاری

> بررسی نکات مهم در طراحی قطعات مکانیکی برای تراشکاری

> معرفی کتاب آموزش نرم افزار تحلیل المان محدود Ansys Workbench

> نکات مهم در طراحی قطعات برای سوراخکاری

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC - قسمت سوم

> بررسی عیوب سطحی قطعه کار و مشکلات فرزکاری

> دانلود رایگان کتاب ماشینکاری فلزات اثر Thomas Childs

> کاربردهای تیغه فرز انگشتی تک پر (Single Flute) در فرزکاری

> پارامترهای مهم ماشینکاری و براده برداری در دستگاه فرز CNC

> الزامات اولیه در انتخاب متریال و فرآیند تولید در طراحی مهندسی

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت اول

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت دوم

> معرفی نقاط مرجع در ماشینهای فرز CNC

> طراحی برای تولید و مونتاژ (Design for Manufacturing & Assembly) چیست؟

> آموزش زبان برنامه نویسی G Code و M Code دستگاه فرز CNC

> اصول طراحی قطعات مکانیکی برای ماشینکاری

جستجوی پیشرفته آگهی ها
کلمات کلیدی:
روش جستجو:
به صورت عادی
مقادیر شامل تمام کلمات باشد (AND)
مقادیر شامل یک از کلمات باشد(OR)

موقعیت جغرافیایی:


دانلود رایگان

آرشیو مطالب

پرینت
بازدید: ٢٧٣۵
93/10/11 پنجشنبه 00:00

:. تاریخچه برش فلزات به روش وایرکات و نحوه عملکرد دستگاه وایرکات

برش به روش وایرکات (EDM-Wire cut)

وایرکات یکی از بزرگترین اختراعاتی است که تاثیر بسزایی در صنعت ماشینکاری و ابزارسازی گذاشته است. این فرآیند برای صنعت پیشرفت هایی در دقت, کیفیت , تولید و درآمد به همراه داشت. قبل از وایرکات فرآیند های هزینه برداری در جهت پرداخت قطعات انجام می گرفت. ولی امروزه به کمک کامپیوتر و دستگاه های وایرکات ,قطعات بسیار پیچیده حتی مواد سختی مانند کاربیدها و تنگستن به صورت کاملا اتوماتیک و با صرفه اقتصادی ,ماشینکاری می شوند.

 

تاریخچه دستگاه وایرکات

در سال 1960 یک شرکت سوئیسی اولین دستگاه وایرکات ر تولید کرد. دستگاه های ابتدایی در دهه هفتاد بسیار کند بودند بطوریکه 2 اینچ مربع را در یک ساعت (21 میلیمتر مربع بر دقیقه) برش می دادند. ارتفاع قطعات نیز از 2 تا 4 اینچ (51 تا 102 میلیمتر) بودند. در سال 1981 شخصی از نظر ریاضی ثابت کرد که دستگاه های وایرکات نمی توانند سرعتی بیش از 4 اینچ مربع در ساعت یعنی 43 میلیمتر مربع بر دقیقه داشته باشند. در آن زمان کسانی که از وایرکات استفاده می کردند بر این عقیده بودند که این فرآیند کم بازده و هزینه بردار است اما زمان بطور چشمگیری وایرکات را تغییر داد بطوریکه در اوایل دهه 80 این مقدار به 6 اینچ مربع در ساعت (64 میلیمتر مربع بر دقیقه) رسید. این پیشرفت ادامه داشت تا جایی که امروزه دستگاه های اتومات قطعاتی تا وزن 10000 پوند و ارتفاع 36 اینچ (915 میلیمتر) را با سرعتی 20 برابر دستگاه های اولیه ماشینکاری می کنند و با وجود سرعت بالا دقت و کیفیت سطح در حد میکرون بدست می آید.

 

وایرکات و سبقت از ماشینکاری سنتی

استفاده کنندگان از روشهای سنتی برا این عقیده اند که وایرکات در مواقعی که قطعات از نظر ماشینکاری دشوار یا گران باشند, مفید واقع می شود اما در واقع چنین نیست. حتی شکل های ساده و موادی که به راحتی ماشینکاری می شوند به وسیله وایرکات قابل ماشینکاری هستند. بسیاری از تولید کنندگان که ماشینهای CNC در اختیار دارند ترجیح می دهند کارهای خود را با وایرکات انجام دهند.

امروزه مهندسان هر چه بیشتر به مزیت های وایرکات پی می برند و محدودیتی در ساخت به این روش نمی بینند, طرح های پیچیده و تازه تری در نقشه ها بکار می برند. در واقع نقشه ها دارای تلرانسهای بسته تر و شکلهای پیچیده ای می باشند که بهترین روش تولید آنها وایرکات می باشد.

یکی دیگر از مزایای وایرکات ,ماشینکاری آلیاژهای نامتعارف و سخت می باشد که براحتی فولاد نرم, ماشینکاری می شوند. در واقع تولید کنندگان دستگاه وایرکات ,هرگاه قصد اثبات قابلیت های دستگاه های تولیدی خود را داشته باشند ,فولاد نرم را برای ماشینکاری انتخاب نکرده بلکه فولادهای ابزاری پرکربن , D2 سختکاری شده و کرم دار را انتخاب می کنند.

 

نحوه عملکرد دستگاه وایرکات

این دستگاه از یک الکترود سیمی که در قطعه کار حرکت می کند بهره می برد. مسیر حرکت این الکترود بطور دقیق با سیستم کنترل عددی بوسیله کامپیوتر (CNC) کنترل می شود. همانند هر فرآیند ماشینکاری دیگر ,وایرکات نیز ماده را از سطح قطعه کار جدا می کند اما با الکتریسیته و بوسیله جرقه بنابراین موادی که به این روش ماشینکاری می شوند باید هادی الکتریسیته باشند. پالس های DC الکتریکی متوالی بین الکترود سیمی و قطعه کار ایجاد می شود و بین این دو یعنی الکترود و قطعه کار نیز مایع دی الکتریک قرار می گیرد. هنگامی که ولتاژ کافی اعمال شود ,سیال یونیزه شده سپس یک جرقه کنترل شده با قطعه کار برخورد می کند و باعث ذوب و بخار شدن آن می شود. این پالسها هزاران بار در هر ثانیه تکرار می شوند. سیال پرفشار, ماده دی الکتریک قطعه کار را خنک کرده و باعث جداشدن مواد دوباره منجمد شده از فاصله هوایی بین الکترود و قطعه کار می شود. همزمان با کارکرد دستگاه و انجام عملیات برش ,هدایت ماده دی الکتریک رو به افزایش می رود و در صورت زیاد شدن بوسیله پمپی به مخزن بازگردانده می شود. ماده دی الکتریک از فیلترها عبور کرده تا مواد معلق از آن جداشوند.

یک سیستم سرووی DC یا AC یک فاصله هوایی از 0.002 تا 0.003 اینچ بین الکترود سیمی و قطعه کار را حفظ می کند. این سیستم سرو مکانیزم از برخورد الکترود با قطعه کار جلوگیری کرده و سبب می شود که سیم در طی فرآیند برش هیچگاه با قطعه کار تماس نداشته باشد. به همین دلیل وایرکات یک فرآیند برش بدون ایجاد هرگونه تنش در قطعه کار می باشد و این یکی از بزرگترین مزیتهای این روش است. سیم نیز معمولا از جنس برنج یا آلیاژی از برنج و روی است و قطر آن در محدوده 0.001 تا 0.004 اینچ می باشد. در برخی موارد از سیم های مولیبدن و تنگستن نیز استفاده می شود. در واقع برای درک هر چه بهتر دستگاه وایرکات می توان آنرا یک دستگاه اره نواری با دقت بسیار بالا تا 0.0001 اینچ (0.0025 میلیمتر) تصور کرد. دستگاه وایرکات از اجزای زیر تشکیل شده است :

-فیلتر تصفیه دی الکتریک

-پمپ

-میز کار

-قطعه کار

-پوشش

-کلگی دستگاه

-سرو مکانیزم

-قسمتهای الکترونیکی

-مخزن در الکتریک

 

منبع:

 

ویدیوی مرتبط :

 

صفحات مرتبط:

برش وایرکات

اصول برش پلاسما اصول برش پلاسما
برش فلزات به کمک روش پلاسما و انواع برش پلاسما و مقایسه برش پلاسما و برش هوا گاز ...
بازدید: ٣۵۴۴
:. شکل دهی فلزات در حالت جامد :. شکل دهی فلزات در حالت جامد
بررسی انواع روش های شکل دهی فلزات و مزایا و معایب شکل دهی فلزات در حالت جامد ...
بازدید: ٢١١۵
:. شیرهای هیدرولیک تناسبی (پروپورشنال) | کنترل تناسبی در شیر های هیدرولیک :. شیرهای هیدرولیک تناسبی (پروپورشنال) | کنترل تناسبی در شیر های هیدرولیک
معرفی شیرهای هیدرولیک تناسبی (پروپورشنال ولو) در سیستمهای هیدرولیک ...
بازدید: ٢۵١٧

security_codeطراحی سایت و سئو توسط ضابط