97/05/01 دوشنبه 20:11

باکس ورورد


ثبت نام
کلمه عبور جدید
مقالات ساخت و تولید

> بررسی نقش ساده سازی در طراحی مهندسی

> توصیه هایی جهت استانداردسازی طراحی مهندسی

> اهداف و مزایای استاندارد سازی فرآیند طراحی و تولید محصولات صنعتی

> بررسی نقش استاندارد سازی در طراحی محصولات صنعتی

> روش محاسبه سرعت اسپیندل و تغذیه در فرزکاری

> بررسی نکات مهم در طراحی قطعات مکانیکی برای تراشکاری

> معرفی کتاب آموزش نرم افزار تحلیل المان محدود Ansys Workbench

> نکات مهم در طراحی قطعات برای سوراخکاری

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC - قسمت سوم

> بررسی عیوب سطحی قطعه کار و مشکلات فرزکاری

> دانلود رایگان کتاب ماشینکاری فلزات اثر Thomas Childs

> کاربردهای تیغه فرز انگشتی تک پر (Single Flute) در فرزکاری

> پارامترهای مهم ماشینکاری و براده برداری در دستگاه فرز CNC

> الزامات اولیه در انتخاب متریال و فرآیند تولید در طراحی مهندسی

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت اول

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت دوم

> معرفی نقاط مرجع در ماشینهای فرز CNC

> طراحی برای تولید و مونتاژ (Design for Manufacturing & Assembly) چیست؟

> آموزش زبان برنامه نویسی G Code و M Code دستگاه فرز CNC

> اصول طراحی قطعات مکانیکی برای ماشینکاری

جستجوی پیشرفته آگهی ها
کلمات کلیدی:
روش جستجو:
به صورت عادی
مقادیر شامل تمام کلمات باشد (AND)
مقادیر شامل یک از کلمات باشد(OR)

موقعیت جغرافیایی:


دانلود رایگان

آرشیو مطالب

پرینت
بازدید: ۴٣٣٢
93/07/17 پنجشنبه 00:00

:. انواع ماشین (دستگاه) تراش

ماشین تراش رایج ترین ماشین ابزاری است كه در عملیات تولید در مقیاس كوچك بكار می رود. انواع دیگر ماشین تراش نیز وجود دارد. در عملیات تولید در مقیاس متوسط بطور گسترده ای از ماشین سری تراش استفاده می شود. در این ماشین بجای پس دستگاه برجك شش گوش و چرخانی قرار دارد كه به كمك پیچ جلوبر در طول بستر به حركت در می آید. در سطوح ششگانه این برجك می توان انواع قلمها را نصب كرد ( در بعضی از برجكها در هر سطح 2 یا چند قلم نصب می شود ) و هر یك از آنها را به موقع، و با به چرخش درآوردن برجك به موقعیت مناسب آورد و تراشكاری را آغاز كرد.

ماشین تراشهای خودكار ( دستگاه تراش تك محوری و چند محوری ) برای تولید انبوه قطعات كوچك از میله های استوانه ای مناسب اند. حركتهای مختلف در این ماشین ها به كمك بادامكهایی كه به همین منظور تراشیده شده اند كنترل می شود. كلیه عملیات، از جمله تغذیه تدریجی ماده اولیه به درون گیره فشنگی، از طریق سوراخی كه در محور اصلی تعبیه شده، بطور خودكار انجام می شود. فقط در هنگام تعویض میله ماده اولیه، ماشین نیازمند مراقبت است. قطعاتی از قبیل پیچهای كوچك، كه باید به تعداد زیاد تولید شوند، با استفاده از این نوع ماشینها تراشیده می شوند.

 

1- دستگاه (ماشین تراش) تراش مرغک دار 

دستگاه تراش مرغک دار یک ماشین تراش چند منظوره می باشد که جهت ساخت قطعات مختلف بکار می رود. این ماشین های تراش جهت انواع فرآیند های ماشینکاری مانند طول تراشی (روتراشی) ,کف تراشی, پیچ تراشی (پیچ بری), کپی تراشی ,خشن تراشی, ظریف تراشی و ... بکار می روند و بدین جهت به آنها ماشین تراش عمومی (ماشین تراش یونیورسال) نیز گفته می شود. مهمترین اجزای این نوع دستگاه تراش عبارتند از بستر, دستگاه محور کار, جعبه دنده اصلی, جعبه دنده پیشروی با محور کششی و هادی, دستگاه حرکت پیشروی و بار, دستگاه مرغک, موتور محرکه و تجهیزات الکتریکی و تجهیزات اضافی و ابزارهای گیرنده.

 

2- دستگاه (ماشین تراش) کپی تراش  

منظور از کپی تراشی ,ساخت قطعات هم اندازه و هم شکل مطابق با نمونه یا شابلون می باشد. دستگاه های کپی تراش دارای چهار عضو جانبی می باشند که عبارتند از شابلون (قطعه نمونه) , قلم کپی , مجموعه تقویت کننده و رنده تراش.

 

3- ماشین تراش (دستگاه تراش) رولور

به کمک دستگاه های تراش رولور می توان تولید سری انبوه (سری کاری) قطعات با اندازه ثابت را در مدت زمانی کوتاه تر از ماشین های تراش معمولی انجام داد. با این دسته از ماشین های تراش می توان پرسنل با تجربه و تخصص کمتر را جهت تولید بکار گرفت. این دسته از ماشین های تراش به دو دسته دستگاه های تراش رولور دستی و دستگاه های تراش رولور خودکار با کنترل CNC تقسیم می شوند.

4- ماشین (دستگاه) تراش خودکار

دستگاه تراش خودکار ماشین تراشی است که برای تولید سری انبوه (سری کاری) بکار می رود. کاربرد ماشین تراش خودکار وقتی است که تعداد قطعات تولیدی به اندازه کافی زیاد باشد. مدت زمان طولانی اولیه جهت تجهیز ماشین با مدت زمان کوتاه ساخت هر قطعه جبران و متعادل می گردد. از آنجا که در ماشین های تراش خودکار, هزینه اولیه و هزینه کارکرد هر ساعت ماشین اصولا بیشتر از دستگاه های تراش عمومی است لذا بایستی تعداد تولیدی حدی قطعات با توجه به هزینه محاسبه گردد. این دستگاه های تراش به دو نوع دستگاه های تراش نیمه خودکار و دستگاه های تراش تمام خودکار (با کنترل بادامکی و CNC) تقسیم می شوند.

 

5- دستگاه تراش عمودی (دستگاه تراش کاروسل)

این نوع ماشین های تراش دارای ویژگیهای زیر می باشند :

- جاگیری کمتر

- برداشتن آسان براده ها

- قطعات سنگین توسط جرثقیل بلند و بدون هیچ مشکلی توسط تکنیسین محکم می شود.

- مراحل براده برداری را می توان به خوبی و آسانی کنترل نمود.

- ابزارها در دسترس بوده و به سرعت می توان ابزارگیرها را تعویض نمود.

برای ماشینکاری قطعات بزرگ و پله دار , دستگاه تراش عمودی با قطر کف تراشی تا 10 متر بکار می رود .به این نوع دستگاه های تراش , ماشین تراش کاروسل نیز می گویند. تقریبا تمامی دستگاه های تراش کاروسل مجهز به کنترل CNC می باشند. سیستم تعویض خودکار ابزار با تجهیزات گیرنده و نیز تغذیه ابزار در این دستگاه های تراش, ماشینکاری کاملا خودکار را امکان پذیر ساخته است.

 

6- دستگاه تراش مخصوص 

این دستگاه های تراش ساختمان جعبه ای دارند و شکل آنها را متناسب با خواسته های مشتری طراحی می کنند. در این ماشین های تراش با سه جزء اصلی صفحه اصلی دستگاه یاتاقان محورکار با موتور محرکه و پایه و بستر و ساپورت طولی و عرضی می توان انواع مختلفی از ماشین های تراش را تهیه نمود.

  

7-  ماشین صفحه تراش

صفحه تراش ماشین كوچكی است كه حركت اصلی در آن خطی است. قلم تك لبه ای در سر قلم كه در انتهای بازو قرار دارد محكم می شود. حركت بازو رفت و برگشتی است ( حركت X ) كه بوسیله یك سیستم محرك مكانیكی، یا سیلندر و پیستون هیدرولیكی تأمین می شود. سرعت حركت رفت، كه در حین آن عمل تراش انجام میشود، خواه با استفاده از سیستم مكانیكی و خواه با استفاده از سیستم هیدرولیكی، به مراتب از سرعت حركت برگشت كمتر است. سرعت حركت برگشت از آن رو بیشتر است كه زمان ماشینكاری به حداقل ممكن برسد. در همه صفحه تراشها طول حركت قابل تغییر است تا بتوان برای هر قطعه، طول حركت مناسب را انتخاب كرد. در پایان هر حركت برگشت، پیشروی به صورت پله ای و به كمك چرخ ضامن دار، كه سبب چرخیدن، پیچ جلوبر در كشو عرضی، و در نتیجه حركت میز می شود، انجام می گیرد.

از ماشینهای صفحه تراش بیشتر برای تراشیدن سطوح مستوی بر روی قطعات كوچك وابسته به گروههای كم تعداد استفاده می شود. برای ماشینكاری سطحی افقی ، پیشروی به طور افقی ( حركت Y` )، و برای ماشینكاری سطحی عمودی، پیشروی به طور عمودی ( حركت Z` ) انجام می شود.

سر قلم را می توان چرخاند و در مكان زاویه ای دلخواه در صفحه قائم محكم و بدین ترتیب ماشینكاری سطوح مورب را با پیشروی دستی قلم امكان پذیر ساخت. یكی از قسمتهای اصلی سر قلم صفحه تراش، جعبه زیر دنده است. قلم گیر با یك پین افقی به سر قلم لولا می شود، بنابراین می تواند حول لولا و به سمت بالا حركت چرخشی انجام دهد. در نتیجه به سبب نیرویی كه قطعه كار در حین حركت برگشت قلم به آن وارد می كند، بلند می شود. قطعه كار معمولاً به گیره ای بسته می شود كه خود از طریق شیارهای T شكل به میز متصل شده است. ماشینهای صفحه تراش به دو دسته صفحه تراش دروازه ای و صفحه تراش کوتاه تقسیم می شوند.

 

-ماشین صفحه تراش دروازه ای

در دستگاه های صفحه تراش دروازه ای حرکت برشی در نتیجه حرکت قطعه کاری که روی میز ماشین بسته شده است ,ایجاد می شود. ابزار محکم شده روی ساپورت ابزار ,حرکت پیشروی و حرکت باردهی و تنظیم را انجام می دهد. دستگاه های صفحه تراش دروازه ای امروزه فقط برای ماشینکاری مخصوص مثلا تراش ریل راه آهن بکار می رود. توان براده برداری نسبتا کم صفحه تراشی و خصوصا برگشت بدون کار میز ,منجر به توسعه و پیشرفت فرزکاری گردید. ماشینهای صفحه تراش دروازه ای به صورت تک پایه و دوپایه ساخته می شوند. ماشینهای تک صفحه تراش دروازه ای تک پایه امکان ماشینکاری قطعات عریض و پله دار را فراهم می کنند. دستگاه های صفحه تراش دروازه ای دوپایه دارای ساختمان پایداری بوده و بدین جهت برای ماشینکاری با توان برداه بردای بالا (پر قدرت) به کار می روند.   

به سبب محدودیت طول حركت و طول طره بازو در صفحه تراش معمولی تراش سطوح قطعات بزرگ با صفحه تراش دروازه ای انجام می شود با اعمال حركت اصلی خطی به قطعه كار ( حركت X ) و حركت پیشروی قلم درامتداد عمود بر آن ( Y یا Z ) در صفحه تراش دروازه ای  این مسأله حل می شود. حركت اصلی معمولاً از طریق شانه و پینیون انجام می گیرد و نیروی محرك پینیون از موتور الكتریكی دور متغیر تأمین میشود. همانند صفحه تراش معمولی قلم گیرهای صفحه تراش دروازه ای نیز جعبه زیر رنده دارند و مانع تداخل بین قلم و قطعه كار در حین حركت برگشت شود حركت پیشروی در این ماشینها پله ای است.

قطعه كار با استفاده از گیره روی شیارهای T شكل میز بسته می شود زمان ماشینكاری آهنگ براده برداری و ضخامت براده تغییر شكل نیافته را می توان از معادله های نظیر برای صفحه تراش معمولی بدست آورد صفحه تراش دروازه ای آخرین ماشین از گروه ماشینهای با قلم تك لبه ای است كه در اینجا شرح داده شد.

 

-دستگاه صفحه تراش کوتاه

دستگاه صفحه تراش کوتاه , به دو دسته صفحه تراش عمودی (ماشین کله زنی) و صفحه تراش افقی تقسیم می شود

- دستگاه صفحه تراش افقی

آخرین ماشین از مجموعه ماشین هایی كه در آنها از قلمهای تك لبه ای استفاده می شود و حركت اصلی چرخشی دارند و در اینجا شرح داده می شود ماشین داخل تراش افقی است. این نوع ماشین غالباً در مواردی بكار می رود كه به تراشیدن سوراخ داخلی در قطعه كارهای بزرگ غیر استوانه ای نیاز است. به طور كلی وقتی گفته می شود كه ماشینی عمودی یا افقی است، منظور نشان دادن امتداد محوری است كه حركت اصللی ماشین را تأمین می كند. بنابراین در ماشین داخل تراش افقی محور اصلی افقی است.

ویژگی اصلی این ماشین آن است كه بر خلاف داخل تراش عمودی، در این ماشین قطعه كار در حین ماشینكاری ثابت است و حركتهای مولد را تنها قلم انجام می دهد. متداولترین فرایند ماشینكاری كه با این ماشینها انجام می شود سوراخ تراشی است. عمل سوراخ تراشی با چرخش قلم، كه بر روی میله داخل تراش متصل به محور اصلی نصب شده ( حركت C ) انجام می شود. حركتهای ماشین ابزار، كه می توان برای حركت دادن قطعه كار از آنها استفاده كرد، صرفاً برای استقرار قطعه كار به كار می روند و معمولاً در هنگام ماشینكاری از آنها استفاده نمی شود. با استفاده از قلم گیر ویژه ای كه قلم را در حین چرخش در امتداد شعاعی پیشروی می دهد، می توان پیشانی تراشی كرد.

 

- دستگاه صفحه تراش عمودی (کله زنی)

برای تراش قطعات سنگین، یا قطعاتی با قطر زیاد، ماشین تراش با محور افقی مناسب نیست. محور اصلی چنین ماشینهایی باید بسیار بالا برده شود، در این صورت تراشكار به آسانی نمی تواند قطعه كار و قلم را به دستگاه ببندد. از سوی دیگر بستن قطعه كار به صفحه نظام، یا بستن آن بین 2 مرغك بسیار دشوار خواهد بود. بدین سبب برای تراشیدن این نوع قطعات از ماشینی به نام داخل تراش عمودی استفاده می شود كه طبق همان اصول ماشین تراش افقی قطعه كار می چرخد ( حركت C` ) و حركت پیشروی به طور پیوسته و خطی به قلم داده می شود. حركت پیشروی ممكن است در امتداد عمود بر محور چرخش قطعه كار ( حركت X )، یا به موازات آن ( حركت Z ) نیز باشد.

این ماشین جهت ایجاد خار, ایجاد پروفیلهای شش گوش, چهارگوش و یا کارهای مشابه اینها به کار می رود. این دستگاه دارای مزیت قابلیت تنظیم سریع بوده و نیازی به ابزار گرانقیمت ندارد. کارهای ذکر شده اغلب روی قطعات گرد صورت می گیرد و بدین جهت معمولا این دستگاه هامجهز به میز گردان و تجهیزات تقسیم کننده (تقسیم دستگاه) می باشند. حرکت خشاب در ماشین های کوچک اغلب مستقیما از طریق صفحه لنگ و دسته لنگ صورت می گیرد. ماشین های با کورس بلند اصولا هیدرولیکی کار می کنند.

در این ماشینها قلمهای تك لبه ای به كار می روند كه به قلم گیرهایی شبیه قلم گیر چهار طرفه ولی بدون قابلیت تقسیم سریع، بسته می شوند. عملیات تراش معمولاً به روتراشی ( حركت –Z )، پیشانی تراشی ( حركت –X )، و داخل تراشی ( حركت –Z ) محدود است. هندسه تراش و معادله هایی كه در آنجا به دست آمد، برای ماشین داخل تراش عمودی نیز معتبر است. برای بستن قطعه كار از میزی افقی و چرخان، كه شیارهایی شعاعی T شكل برای جای دادن گیره ها دارد، استفاده می شود.

 

منابع:

سایتهای اینترنتی و کتاب طراحی ماشینهای ابزار از نشر طراح

 

مطالب مرتبط :

دستگاه تراش

طرز کار با دستگاه تراش

نسل جدید ماشینهای CNC

ماشین های سری تراشی

اصول فرزکاری

انواع ماشینهای فرز

ماشین های سری تراشی ماشین های سری تراشی
ماشين های سری تراش يکی از انواع ماشين های تراش فلزات ...
بازدید: ١١٧١
اصول برش پلاسما اصول برش پلاسما
برش فلزات به کمک روش پلاسما و انواع برش پلاسما و مقایسه برش پلاسما و برش هوا گاز ...
بازدید: ٣۵۴٣
:. شیرهای هیدرولیک تناسبی (پروپورشنال) | کنترل تناسبی در شیر های هیدرولیک :. شیرهای هیدرولیک تناسبی (پروپورشنال) | کنترل تناسبی در شیر های هیدرولیک
معرفی شیرهای هیدرولیک تناسبی (پروپورشنال ولو) در سیستمهای هیدرولیک ...
بازدید: ٢۵١٧

1 دیدگاه

94/07/16 پنجشنبه 22:47
[1] سارا:

bad bod

security_codeطراحی سایت و سئو توسط ضابط