97/04/31 يكشنبه 09:43

باکس ورورد


ثبت نام
کلمه عبور جدید
مقالات ساخت و تولید

> بررسی نقش ساده سازی در طراحی مهندسی

> توصیه هایی جهت استانداردسازی طراحی مهندسی

> اهداف و مزایای استاندارد سازی فرآیند طراحی و تولید محصولات صنعتی

> بررسی نقش استاندارد سازی در طراحی محصولات صنعتی

> روش محاسبه سرعت اسپیندل و تغذیه در فرزکاری

> بررسی نکات مهم در طراحی قطعات مکانیکی برای تراشکاری

> معرفی کتاب آموزش نرم افزار تحلیل المان محدود Ansys Workbench

> نکات مهم در طراحی قطعات برای سوراخکاری

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC - قسمت سوم

> بررسی عیوب سطحی قطعه کار و مشکلات فرزکاری

> دانلود رایگان کتاب ماشینکاری فلزات اثر Thomas Childs

> کاربردهای تیغه فرز انگشتی تک پر (Single Flute) در فرزکاری

> پارامترهای مهم ماشینکاری و براده برداری در دستگاه فرز CNC

> الزامات اولیه در انتخاب متریال و فرآیند تولید در طراحی مهندسی

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت اول

> راهنمای جامع گرفتن و بستن قطعه کار در ماشینهای فرز CNC – قسمت دوم

> معرفی نقاط مرجع در ماشینهای فرز CNC

> طراحی برای تولید و مونتاژ (Design for Manufacturing & Assembly) چیست؟

> آموزش زبان برنامه نویسی G Code و M Code دستگاه فرز CNC

> اصول طراحی قطعات مکانیکی برای ماشینکاری

جستجوی پیشرفته آگهی ها
کلمات کلیدی:
روش جستجو:
به صورت عادی
مقادیر شامل تمام کلمات باشد (AND)
مقادیر شامل یک از کلمات باشد(OR)

موقعیت جغرافیایی:


دانلود رایگان

آرشیو مطالب

پرینت
بازدید: ٢٢٣٣
93/11/23 پنجشنبه 00:00

:. ریخته گری تحت فشار (دایکاست)

ریخته گری تحت فشار (دایکاست) عبارت است از یک روش ریخته گری که در آن فلز مایع تحت تاثیر یک فشار نسبتا بالا به داخل قالب های دائمی چند تکه پرس می شود. بنابراین عمل پر کردن قالب همانند ریخته گری ماسه ای و یا ریخته گری با قالب ریژه تحت تاثیر نیروی وزن نیست , بلکه عمدتا بر اساس تبدیل انرژی فشاری که به فلز ریختگی مایع اعمال می شود به انرژی جنبشی صورت می پذیرد. به این ترتیب هنگام عمل ریختن, جریانهای سیالی با سرعت بالا بوجود می آیند تا اینکه بالاخره در انتهای پر کردن قالب ,انرژی جنبشی مواد متحرک به انرژی فشاری و حرارتی تبدیل می شود.

ریخته گری تحت فشار (Die Casting) از درون ریخته گری با قالب فلزی ریژه توسعه پیدا کرده است. وجه مشترک هر دو روش استفاده از قالب های فلزی دائمی است. اما ریخته گری با قالب های فلزی ریژه محدودیتهایی دارد ,زیرا پر کردن قالب فقط تحت تاثیر نیروی ثقل انجام می گیرد و از این جهت دسترسی به سرعتهای بالا برای جریان سیال امکان پذیر نیست. بر این اساس قطعات ریختگی جدار نازک با دقت اندازه بالا و همچنین گوشه ها و لبه های تیز فقط تحت شرایطی با این روش قابل تولید هستند.

در ریخته گری تحت فشار (دایکاست) فلز مایع با سرعت زیاد به داخل حفره قالب فشرده می شود. تاثیر فشار را که در اثر آن فلز مایع از درون باریکترین سطوح مقاطع نیز جریان می یابد و به دیواره قالب برخورد می کند برای تطبیق دقیق قطعه ریختگی با شکل قالب تعیین کننده است و از جمله مزیتهای ممتاز ریخته گری تحت فشار به شمار می آید. با این روش بخصوص امکان تولید قطعات ریختگی نازک و دقیق با کیفیت سطح بالا فراهم کی گردد و می توان از ابعاد بیش از اندازه بزرگ در طراحی قطعات ریختگی اجتناب و در نتیجه در مصرف مواد ریختگی صرفه جویی نمود. از این جهت ریخته گری تحت فشار به لحاظ فنی و اقتصادی مزایای قابل توجهی دارد بویژه اینکه این روش نه فقط بهره وری بالایی را میسر می سازد ,بلکه کوتاهترین راه تولید یک محصول از فلز نیز می باشد.

اصول فرآیند ریخته گری تحت فشار - دایکاست

خصوصیت اصلی فرآیند ریخته گری تحت فشار (دایکاست) عبارتست از ایجاد یک فشار نسبتا زیاد هنگام پرکردن و یا تزریق تا فلز مایع با سرعت زیاد به داخل حفره قالب جریان یابد. از این جهت عمل پرکردن قالب در این روش با روشهای دیگر ریخته گری تفاوت دارد. با توجه به این امر نتیجه می شود که برای طراحی قطعه ریختگی ,قالب و گلویی تزریق به شرایط مشخصی نیاز می باشد. بعلاوه تولید انبوه قطعات ریختگی مستلزم تجهیزات ویژه جهت بسته نگه داشتن قالب ریخته گری تحت فشار است. این موضوع منجر به توسعه ماشین ریخته گری دایکاست (تحت فشار) شده است که وظیفه آن از یک طرف بازکردن, بستن و بسته نگه داشتن قالب دایکاست بوده و از طرف دیگر فشردن فلز مایع به داخل قالب و اعمال فشار کافی تا انجماد آن است.

تولید به روش ریخته گری دایکاست (تحت فشار) همیشه به صورت سری انجام می شود و بخصوص برای تولید با تیراژ متوسط و بالا مناسب است. این نوع تولید به مقدار زیادی مکانیکی شده و در بسیاری از موارد می توان با خودکار کردن آن در هزینه ها صرفه جویی نمود. پروسه تولید با ماشین ریخته گری تحت فشار (دایکاست) اساسا با یک ترتیب از پیش تعیین شده صورت می پذیرد. این سیکل ماشینی از طرف اپراتور و یا بطور خودکار تکرار می گردد. برای دستیابی به مدت زمانهای کوتاه در هر سیکل (و به حداقل رساندن اثرات حرارتی قالب ریخته گری دایکاست) قطعات ریختگی تحت فشار (دایکاست) غالبا بصورت جدا نازک طراحی می گردند .اگر قرار باشد که قطعات ریختگی بعلاوه دارای طراحی پیچیده ای نیز باشند , تولید قطعات بدون عیب بعضا دشوار می گردد. در عین حال ماشینهای پر قدرت و مدرن ریخته گری دایکاست (تحت فشار) این امکان را بوجود آورده اند تا بتوان با فشارهای تزریق بالا و سرعتهای پرکردن زیاد, که در اکثر موارد جهت تولید قطعات ریختگی بی عیب و نقص کافی است ,کار کرد. با این همه اگر در طراحی قطعات ریختگی جدار نازک مشکلات ریخته گری بوجود آید بایستی برای اجرای صحیح تزریق و پرکردن قالب فکر اساسی کرد.

 

کیفیت محصولات در ریخته گری تحت فشار (دایکاست)

تولید محصولات بی عیب و نقص در ریخته گری تحت فشار (دایکاست) مستلزم کنترل و مراقبت دقیق شرایط تولید و مراحل مختلف آن است .در تولید این محصولات ممکن است عیبهای ریختگی پدید آیند که برای رفع آنها باید ارتباط میان مهندسی فرآیند و تئوری فیزیکی آن را شناخت. این عیوب ممکن است علل گوناگونی داشته باشند بعلاوه بایستی دقت و رعایت اندازه ها در قطعه تزریقی به بهترین وجه ممکن از طریق ساخت دقیق قالبها و رعایت شرایط تزریق یکنواخت تزریق صورت گیرد.

بطور کلی محصولات دایکاست (ریخته گری تحت فشار) بمراتب مرغوبتر از قطعاتی هستند که از همان جنس به روش ریخته گری ماسه ای و یا با قالب فلزی ساخته شده اند . بدون تردید ریخته گری تحت فشار (دایکاست) اقتصادی ترین و مناسبترین روش ساخت محصولات تولیدی است که تنها با مختصری ماشینکاری تکمیل می گردند.

 

مزايای ريخته گری تحت فشار (دایکاست)

1- توليد انبوه و با صرفه
2- توليد قطعه مرغوب باسطح مقطع نازک
3- امکان توليد قطعات پيچيده ریخته گری
4- پرداخت خوب قطعات تولیدی
5- استحکام بالای قطعه کار
6- زمان کم تولید

 

معايب ريخته گری تحت فشار (دایکاست)

1- هزينه بالا
2- محدودیت وزن قطعات
3- از فلزاتي که نقطه ذوب آنها در حدود آلياژ مس می باشد مي توان استفاده نمود.

 

انواع ماشین های ریخته گری تحت فشار - دایکاست

ماشینهای ریخته گری تحت فشار (دایکاست) دو نوع کلی دارند:

۱-ماشین‌های با محفظه تزریق سرد ( cold chamber): در این نوع ماشین, سیلندر تزریق خارج از مذاب بوده و فلزاتی مانند آلومینیوم ,مس و منیزیم تزریق می‌شود و مواد مذاب توسط دست به داخل سیلندر تزریق منتقل می‌شود.

۲-ماشین‌های با محفظه تزریق گرم ( Hot chamber): در این نوع ماشین ,سیلندر تزریق داخل مذاب و کوره بوده و فلزاتی مانند سرب خشک و روی، بصورت اتوماتیک تزریق می‌شود.

 

قالب های ریخته گری تحت فشار - دایکاست

قالب دایکاست عبارت است از یک قالب دائمی فلزی بر روی یک ماشین ریخته گری تحت فشار (دایکاست) که برای تولید قطعات ریختگی تحت فشار بکار می رود. این قالب دارای یک حفره است که شامل فضای داخلی با کناره ها و ابعاد قطعه مورد ریخته گری می باشد. هدایت کردن فلز مذاب به درون حفره قالب توسط کانالهایی انجام می شود که به آن سیستم مدخل تزریق-راهگاه-گلویی گفته می شود. هر قالب دایکاست از دو قسمت تشکیل شده است تا بتوان قطعه ریختگی را بعد از انجماد از حفره قالب بیرون آورد. اجزاء قالب دایکاست که با فلز ریختگی مذاب در تماس هستند, از فولاد گرمکار و یا آلیاژهای مخصوص نسوز و مقاوم در برابر تغییر دما ساخته می شوند. سایر اجزاء قالب نیز از جنس فولاد غیرآلیاژی با استحکامی متناسب با شرایط داده شده بارگذاری هستند.

 

منابع :

منابع اینترنتی

 

سایتهای مفید :

ریخته‌گری تحت فشار

North American Die Casting Association: NADCA

 

فایلهای ویدیویی مرتبط :

ریخته گری تحت فشار

 

صفحات مرتبط:

فرآیند ریخته گری و انواع روشهای ریخته گری

:. تاریخچه ریخته گری فولاد | روشهای ریخته گری فولاد | انواع ریخته گری فولاد

شکل دهی فلزات در حالت جامد

:. انواع ماشین (دستگاه) تراش :. انواع ماشین (دستگاه) تراش
ماشین تراش در انواع داخل تراش, دستگاه تراش عمودی, تراش افقی ,صفحه تراش و دستگاه تراش دروازه ای موجود است. ...
بازدید: ۴٣٣١
:.دسته بندی فولاد های آلیاژی :.دسته بندی فولاد های آلیاژی
انواع فولاد های آلیاژی ,روش نامگذاری فولاد های آلیاژی به همراه دلیل آلیاژ کردن فولاد و درصد عناصر آلیاژی در فولاد ...
بازدید: ٣٣٢٩
:. پمپ هیدرولیک چیست و چند نوع پمپ هیدرولیک وجود دارد؟ (Hydraulic Pumps) :. پمپ هیدرولیک چیست و چند نوع پمپ هیدرولیک وجود دارد؟ (Hydraulic Pumps)
مقاله ای پیرامون پمپ هیدرولیک و انواع پمپ های هیدرولیکی مورد استفاده در ماشین های هیدرولیکی ...
بازدید: ۴۶٣٩

security_codeطراحی سایت و سئو توسط ضابط