Menu

کمیسیون­‌های تخصصی لوایح و مقررات قضایی تشکیل می‌شود – آگهی های صنعتی و نیازمندی کارگاه 24

درج آگهی صنعتی و سایت آگهی رایگان و نیازمندی های صنعتی کشور

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق در آیین معارفه اعضای کارگروه‌­های تخصصی لوایح و مقررات قضایی اظهار کرد: ایجاد این کارگروه­‌ها از نخستین گام‌­های معاونت در اجرا و تحقق برنامه‌­های تحولی دستگاه قضا است.

وی افزود: تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری و ریاست دستگاه قضا بر لزوم ایجاد تحول در قوه قضائیه، حاکی از اهمیت این موضوع در دوره جدید و ضرورت بسیج امکانات و منابع موجود برای تحقق آن است.

مصدق با اعلام اینکه بخش مهمی از برنامه‌های تحولی ابلاغ شده قوه قضائیه بر دوش معاونت حقوقی است افزود: این معاونت در جهت تحقق برنامه‌ها و تکالیف خود به بهینه­ کردن شیوه‌های پیشین و کارآمدتر ساختن آن اقدام کرده که در گام نخست کارگروه­‌های تخصصی سه­گانه حقوقی، کیفری (امور ماهوی) و کیفری (امور شکلی­) در حوزه تدوین لوایح و مقررات قضایی ایجاد شده است؛ در این میان معاونت مصمم است در آینده نزدیک، ضمن ایجاد کارگروه‌­های تخصصی تنقیح قوانین و مقررات قضایی، کارگروه‌­های اصلی نظریه‌­های مشورتی را نیز از ۵ کارگروه به ۱۰ کارگروه ارتقا دهد.

معاون حقوقی قو قضائیه با بیان اینکه بهره مندی از نظرات و تجربه‌­های ارزشمند نخبگان و صاحب­نظران قضایی، حقوقی و دانشگاهی کشور، منشأ تحول در دستگاه قضایی است افزود: بی تردید تعاطی افکار و تجارب، تحول ­زا است؛ بنابراین ضرورت دارد از تجارب پیشکسوتان امر قضا، اندیشمندان و اساتید دانشگاه‌ها و حسب مورد وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری بهره ­مند شویم.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق فرایند تصویب لوایح و مقررات قضایی را پس از گذار از مرحله تدوین پیش نویس اولیه در این معاونت، طولانی و آسیب زا دانست و افزود: آسیب­‌های موجود در این خصوص با ریاست قوه قضائیه در میان نهاده شد و پیشنهاداتی نیز برای حل آن ارائه شد که مورد موافقت ریاست قوه قضائیه قرار گرفت.

وی ضمن ابراز خشنودی از موافقت ریاست قوه قضاییه با پیشنهادات یادشده اضافه کرد: عملی کردن این پیشنهاد­ها علاوه بر فراهم ساختن بستر مناسب برای بررسی تخصصی لوایح و مقررات قضایی، روند تأیید و ارسال لوایح به مراجع ذیصلاح یا تصویب آیین نامه‌­ها، دستور العمل­ها و شیوه نامه‌­های مورد نیاز قوه قضاییه را سرعت می­‌بخشد.

این مقام قضایی اعضای کمیسیون‌های سه گانه را جمعی از قضات عالی رتبه و مجرب و حقوقدانان برجسته کشور خواند و افزود: به رغم عهده داری مسئولیت­های خطیر و حجم و تراکم کاری اعضای محترم، امیدواریم جلسات این کمیسیون‌ها به صورت مستمر و منظم برگزار شود و نتایج حاصل از آن، ضمن تحقق برنامه‌­های جاری، اهداف برنامه­های تحول­‌مدار این معاونت را نیز محقق سازد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق خاطرنشان کرد: در خصوص ترکیب اعضای کارگروه‌­های حاضر، ظرفیت­های لازم برای حضور اعضای مدعو از اساتید دانشگاهی، کارشناسان و قضات صاحب­نظر در حوزه­‌های تخصصی مربوط پیش‌­بینی شده است.

وی در ادامه به اعضای کارگروه­های تخصصی تدوین لوایح و مقررات قضایی تأکید کرد: در تدوین لوایح و مقررات قضایی ارزش­های اسلامی و رفع مشکلات کشور مد نظر قرار گیرد.

معاون حقوقی قوه قضاییه در ادامه از ایجاد کارگروه تخصصی دیگری با حضور قضات باسابقه در این معاونت در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: این مهم نیز در راستای برنامه‌­های تحول مدار معاونت به شمار می­‌رود و هدف عمده از ایجاد آن بهره­‌مندی از نظرات، راهکار‌ها و تجارب اعضا در خصوص مسائل مرتبط با تکالیف و وظایف معاونت حقوقی و ارتقا کارآمدی آن با لحاظ برنامه­‌های تحولی قوه قضاییه است.

تبیین ساختار، تکالیف و وظایف کارگروه‌­های سه گانه و همچنین بررسی نظرات، پیشنهاد‌ها و راهکار‌های ارائه شده قضات و حقوقدانان حاضر در جلسه، از دیگر برنامه‌های این نشست ۳ ساعته بود و در پایان نیز احکام ۳۰ نفر اعضای کارگروه­‌های تخصصی تدوین لوایح و مقررات قضایی از سوی معاون حقوقی قوه قضاییه اعطا شد.

انتهای پیام/

اگهی های صنعتی و نیازمندی های رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *